Sepetim (0) Toplam: 0,00
Yeni
Avni Lifij - 2022

#smrgKİTABEVİAvni Lifij - 2022

İndirimli Fiyat : 52,50
Taksitli fiyat : 9 x 6,42
Temin süresi en geç 5 iş günüdür
1199204857
591166
Avni Lifij -        2022
Avni Lifij - 2022 #smrgKİTABEVİ
İzlekler Yayınları
52.50
“Avni Lifij, Türkiye'de çağdaş resim sanatının modern ilk temsilcisi, ilk köküdür”

Bu kitap; Türkiye'de resim sanatı üzerine sanat tarihçi-eleştirmen Özkan Eroğlu'nun tespitinden hareketle, Avni Lifij'in resim sanatımızda önemini değerlendiren bir çalışmadır. Avni Lifij'e dair bu kitap, sanat tarihi bilgisi içeren, daha önceki çalışmalardan ayrılan bir özellik gösteriyor.

Kitapta, Avni Lifij'in sanatının gelişimi, hayatındaki önemli dönemeçler, kişiler ve zamanın zihni vurgusu bağlamında verilmiş; özellikle sanatçının resimleri, duruşu, sanat çevresiyle ilişkisi üzerinden ele alınmaya çalışılmıştır. Bu kitabı hazırlarken görülüyor ki Avni Lifij'i sanatımızda öncü kılan, resim sanatına olan çağdaş ve modern bakışıdır. Sanat entelektüeli kimliği, yaratıcı sanata dair çıkışları yakalamasına neden olmuştur.

Dünya, ilerici bir sanat zamanını yaşarken, o da bu zenginliğin resmimizde temsil edilmesini sağlamıştır. Plastik açıdan yaratıcı boyutunu, empresyon, ekspresyon ve romantik oluşlar, sanatçı aurası ve zihinselliği açılarından birleştirmiştir. Samimi bir sanat dilini, resimlerinde görselleştirerek çağdaşlarının önüne geçmiştir. Kitap, sanat ortamımızda, Avni Lifij'in dahil olduğu 1914 kuşağını, sanat çevresinin düşünsel zeminini ve sanata olan bakışını göstermesi açısından bizce ayrı bir önem de taşımaktadır.

Kapat