Sepetim (0) Toplam: 0,00
Bir Bosna Alegorisi = An Allegory Bosnia

#smrgKİTABEVİBir Bosna Alegorisi = An Allegory Bosnia - 2017

İndirimli Fiyat : 63,75
Taksitli fiyat : 9 x 7,79
Temin süresi en geç 5 iş günüdür
1199194849
580867
Bir Bosna Alegorisi = An Allegory Bosnia -        2017
Bir Bosna Alegorisi = An Allegory Bosnia - 2017 #smrgKİTABEVİ
63.75
Bosna-Hersek sanatının 20. yüzyılın ikinci yarısındaki en önemli temsilcilerinden biri olan Mersad Berber (1940-2012), ifade gücü ve eşsiz yeteneği sayesinde yerel sanat çevresini çağdaş Avrupa ve dünya sanatının bir parçası haline getirmiştir.

Berber, Bosna-Hersek'in çağdaş kültür tarihinde son derece dinamik bir döneminde yaşamış, yerel sanat ortamını dünyadaki eğilimlere açan genç grafik sanatçıları neslinin öncülüğünü yapmıştır. Sanatsal yeteneği ve ustalığı sayesinde en saygın müze ve galerilerde eserleri sergilenen bu kuşaktan az sayıda sanatçıdan biridir.

Berber'in Rönesans'tan Art Nouveau'ya, Avrupa güzel sanatlarının ustalarından ilham alan ve büyük boyutlarda, karışık tekniklerle üretilen eserlerinde hem postmodern duyarlığın, hem de sanatçıya özgü tematik ve kompozisyon yenilikçiliğinin örnekleriyle bezenmiş hatırlama kültürünün izleri görülür.

Erken dönem eserlerindeki altın renk yelpazesinden; Piero della Francesco, Guercino, Velasquez, Gericault, David, Ingres, Ivan Kramskoi, Klimt ve Yugoslav ressamlar Bukovac ve Jurkic ile kurduğu diyalogdan; Bosna'nın masalsı manzaralarına yaptığı seyahatlerden devşirdiği derin, mat beyazlardan Srebrenitsa'nın karanlık, korkunç çukurlarına kadar Berber her zaman Bosna'nın vakanüvisi gibi çalışmış, ülkesinin çok katmanlı kültürel tarihini ve tarihsel deneyiminin tüm karmaşıklığını yansıtan tek bir tablonun parçalarını yorulmak bilmeden resmetmiştir.

6 Sunuş - Suna Kıraç, İnan Kıraç
Mersad Berber: Zengin Bir Bosna Alegorisi - Aida Abadzic Hodzic
Mersad Berber: Muhteşem Bir Kültürel Paradoks - Edward Lucie-Smith
Katalog
Biyografi

Kapat