Sepetim (0) Toplam: 0,00
Büyük Felsefe Lügatı 3 Cilt TAKIM

#smrgKİTABEVİBüyük Felsefe Lügatı 3 Cilt TAKIM -

İndirimli Fiyat : 580,35
Taksitli fiyat : 9 x 70,93
Temin süresi en geç 5 iş günüdür
KARGO BEDAVA
1199028726
414816
Büyük Felsefe Lügatı 3 Cilt TAKIM  -
Büyük Felsefe Lügatı 3 Cilt TAKIM - #smrgKİTABEVİ
İz Yayıncılık
580.35
Felsefe Dili Olarak Türkçenin İlk ve Tek Tarama Sözlüğü

Seksen iki yıllık ömrünün büyük çoğunluğunu felsefe ve Türkçe çalışmalarına adamış bir düşünür: Mustafa Namık Çankı. Onun yakın dönem felsefe çalışmalarına sağladığı katkı göz ardı edilemeyecek kadar büyüktür, öyle ki Türkçe felsefe çalışmalarında birçok ilke o imza atmıştır. Hemen her kitabının sonuna lûgatçe hazırlamış, felsefe terimlerini açıklama gayretini göstermiştir. Onun bu gayreti Büyük Felsefe Lûgatı'nı hazırlamasında rol oynamış ve ortaya oldukça önemli bir lûgat hazinesi çıkmıştır.

Büyük Felsefe Lûgatı için Çankı'nın en önemli eseri demek yersiz olmayacaktır. 1942 yılında birinci cildin hazırlık çalışmaları tam manasıyla başlamış, tam on sekiz yılda tamama ermiş, 1954'te ilk fasikülü çıkmış, son fasikülü ise 1960 yılında basılmıştır. Kitapta Fransızca felsefe terimlerinin Osmanlı Türkçesi, Arapça, Türkçe ve başka Türk lehçelerindeki karşılıkları ile bu terimlerin Yunanca ve Latincedeki asılları, Batı dillerindeki karşılıkları verilmiş, bununla yetinilmemiş, terimlerin muhtelif alanlardaki anlamları da açıklanmıştır.

Çok büyük bir emeğin ürünü olarak toplam üç ciltten oluşan bu eseri Prof. Dr. Recep Alpyağıl ilave ve düzeltmelerle yeniden yayına hazırladı. İz Yayıncılık otuz bir yıllık yayın hayatının 1250. kitabı olarak Büyük Felsefe Lûgatı'nı neşretmekten büyük bir kıvanç duyuyor.

Kapat