Sepetim (0) Toplam: 0,00
Yeni
Çeviri Felsefesi - 2022

#smrgKİTABEVİÇeviri Felsefesi - 2022

İndirimli Fiyat : 40,80
Taksitli fiyat : 9 x 4,99
Temin süresi en geç 5 iş günüdür
1199204825
591134
Çeviri Felsefesi -        2022
Çeviri Felsefesi - 2022 #smrgKİTABEVİ
Nobel Akademik Yayıncılık
40.80
Çevirinin doğuşu en az dillerin doğuşu ve farklılaşması kadar insanı büyülemiştir. İlk yazının bulunması, alfabenin nasıl oluştuğu insanlığın hep ilgisini çekmiştir. İlk dilin nasıl doğduğu, binlerce dilin nasıl çoğaldığı ve insanlığın tek bir dili kullanamaması sorusu ise hâlen önemini yitirmemiştir.

Bütün bunlar arasında insanın konuşması, yazmaya başlaması ve dillerin çoğalması beraberinde çeviri ve yorum sorunlarını getirmiştir. Bundan sonra artık çeviri nasıl yapılıyor, niçin yapılıyor, çevirmek olası mıdır, çeviride anlam nasıl oluşuyor, metnin anlamı nerede, çeviride neyi çeviriyoruz, çevirideki yoruma bilimsel bir yöntem sunulabilir mi soruları başlangıçtan itibaren hep sorulagelmiştir.

Bütün dünya dillerinden hareketle Âdem'in diline, kök dile ya da kusursuz dile yeniden çeviriler yoluyla erişilebilir mi, diller arasındaki farklılıklar aşılabilir mi, bütün dillerin dili olacak ortak bir dil, dillerin üst dili yaratılabilir mi, gelecekte insanlık Babil'de yaşanmış olan dillerin çoğalmasını tersinden yaşayabilir mi? Bütün bu sorulara verilen yanıtlar, bu çalışmanın ana eksenini oluşturmaktadır. Çeviri Felsefesi adlı bu çalışma hem çeviri yapmanın düşünsel arka planını anlamak isteyen okurlar için hem de çevirinin nasıl yapılması ve kusursuz çeviriye nasıl ulaşılacağı konusunda düşünenler için bir başvuru kaynağı niteliği taşıyor.

Çeviride anlam ve yorumlama nasıl olmalı?
Kusursuz çeviri olası mı?
Gerçekten çeviriyor muyuz?
Çeviride kusursuz dil arayışı
Çeviriyi nasıl okumak ve anlamak gerekir?
Çeviriyi eleştirmek
Çeviriyle düşünmek
Dillerin doğuşu
Dillerin karışması
İlk dil/Kök dil/
Yapay dil/Doğal dil

Kapat