Sepetim (0) Toplam: 0,00
Yeni
Bayağı Kalabalığız Üniversiteli İşsizliği - 2022

#smrgKİTABEVİBayağı Kalabalığız Üniversiteli İşsizliği - 2022

İndirimli Fiyat : 55,50
Taksitli fiyat : 9 x 6,78
Temin süresi en geç 5 iş günüdür
1199203115
589320
Bayağı Kalabalığız Üniversiteli İşsizliği -        2022
Bayağı Kalabalığız Üniversiteli İşsizliği - 2022 #smrgKİTABEVİ
İletişim Yayınları
55.50
“Diplomalı is¸sizligˆinin ku¨resel bir sorun oldugˆu ve hatta gelecekte du¨nyanın gu¨ndemini daha fazla mes¸gul edecegˆi as¸ika^r. Ancak diplomalı is¸sizligˆini bir politik kavrayıs¸ olarak sadece ‘ku¨resel' ve ‘kac¸ınılmaz' sorun alanları torbasına atmak, yas¸anan tahribatın toplumsal ve politik sorumlulugˆunu o¨rtmek anlamına da gelir. Meselenin sadece yapısallıgˆını ve o¨lc¸egˆini o¨ne c¸ıkaran bu nevi yaklas¸ımlar sonuc¸ olarak is¸sizligˆin tekil olarak diplomalıların sorunu oldugˆu kanaatini yeniden u¨retir.”

İşsizlik 21. yu¨zyılın ilk c¸eyregˆinde istikrarlı bic¸imde artarken, “diplomalı is¸sizligˆi” de kitlesel bir olgu olarak yerles¸ik hale geldi. Esra Kaya, diplomalı is¸sizligˆini bir toplumsal deneyim olarak bu¨tu¨n yo¨nleriyle mercek altına alıyor. Bu deneyimin yas¸a ve toplumsal cinsiyete go¨re nasıl yapılandıgˆına da bakarak, gec¸im sorununun o¨tesinde c¸ok yo¨nlu¨ bir tahribata yol ac¸tıgˆını go¨steriyor.

Derinlemesine go¨ru¨s¸me ve go¨zlemlere dayanan c¸alıs¸ma, is¸sizlik deneyiminin birc¸ok cephesini veya as¸amasını canlı bir s¸ekilde tasvir ediyor: “Sallantılı is¸lerde” c¸alıs¸manın gerginligˆi, is¸ten c¸ıkarılma, is¸ arama ve is¸ go¨ru¨s¸mesi tecru¨beleri, is¸siz gec¸en zamanın “o¨lu¨ zamana” do¨nu¨s¸mesi... “Muhtac¸ ve mahc¸up” bir ruh haline giren is¸sizin fiilen ergenles¸tirilmesi... Sorunun yakıcı bir noktası, o¨zellikle diplomalı is¸sizlerin, kendi is¸siz olus¸larının suc¸lusu olarak go¨ru¨lmesi, kendilerini o¨yle hissetmeleri. Oysa, hic¸ de istisnai, bireysel bir durum degˆil bu. Kitabın adı, is¸te onların bunun bilincine varmasının ifadesi: “Bayagˆı Kalabalıgˆız.”

Kapat