Sepetim (0) Toplam: 0,00
El Emeği Göz Nuru: Sadberk Hanım Müzesi Koleksiyonundan Osmanlı İşleme El Emeği Göz Nuru: Sadberk Hanım Müzesi Koleksiyonundan Osmanlı İşleme

#smrgKİTABEVİEl Emeği Göz Nuru: Sadberk Hanım Müzesi Koleksiyonundan Osmanlı İşlemeleri -

Liste Fiyatı : 900,00
Taksitli fiyat : 9 x 110,00
Temin süresi en geç 5 iş günüdür
KARGO BEDAVA
1199148041
534203
El Emeği Göz Nuru: Sadberk Hanım Müzesi Koleksiyonundan Osmanlı İşlemeleri -
El Emeği Göz Nuru: Sadberk Hanım Müzesi Koleksiyonundan Osmanlı İşlemeleri - #smrgKİTABEVİ
900.00
Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi'nde düzenlenecek olan “El Emeği Göz Nuru” adlı işleme sergisi 07 Aralık 2012 - 26 Mayıs 2013 tarihleri arasında ziyaretçileriyle buluşacak. Sadberk Hanım Müzesi, kurulduğu günden itibaren Osmanlı dönemi işlemelerinin en seçkin örneklerini titizlikle bünyesinde toplamaya özen göstermiş ve zengin bir işleme koleksiyonu oluşturmuştur. Küratörlüğünü Hülya Bilgi ve İdil Zanbak'ın yaptığı “El Emeği Göz Nuru” adlı sergi ile aynı adla hazırlanan sergi kataloğunda Osmanlı yaşantısının vazgeçilmez parçaları olan işlemelerin zenginliğini ve çeşitliliğini gösteren farklı tür ve teknikte işlenmiş toplam 167 adet esere yer verilmiştir.

Sanatseverler, Müze koleksiyonundan seçilerek sergilenen bu eserler sayesinde Osmanlı dönemi işlemelerinin 17. yüzyıl ile 20. yüzyılları arasını kapsayan yaklaşık 300 yıllık serüvenini takip etme imkanı bulabileceklerdir. Süsleme sanatlarının en eskilerinden olan işleme, üslup bakımından çini, dokuma ve maden gibi Osmanlı döneminin diğer sanat dalları ile paralellikler göstermektedir. Saray'ın görkemli şölenlerinden halkın gündelik yaşamına kadar Osmanlı insanının hemen her anına eşlik eden işlemelerin Osmanlı döneminde giyecekten askeri malzemeye kadar her tür kullanım eşyası üzerinde yaygın kullanım alanı bulması, işlemeciliğin bir iş kolu olarak gelişmesini ve bu alanda sanat niteliği taşıyan nadide eserlerin ortaya konmasını sağlamıştır.

El emeği göz nuru ile ince ince işlenerek adeta birer çiçek bahçesine dönüştürülen kullanım eşyalarının yüzeyinde yaratıcılık ile ustalık bir arada görülmektedir. İpek iplik, altın ve gümüş tellerle işli bin bir renk ve desene sahip Osmanlı dönemi el işlemelerini görmek isteyenler 07 Aralık 2012 - 26 Mayıs 2013 tarihleri arasında Sadberk Hanım Müzesi'ni ziyaret edebilirler.

İçindekiler:
Önsöz
Osmanlı Döneminde İşleme Sanatı
Sadberk Hanım Müzesi Koleksiyonundan Osmanlı Dönemi İşlemeleri
Katalog
Kaynakça
Dizin

Kapat