Sepetim (0) Toplam: 0,00
İstanbul Açık Şehir Kentsel Modernliğin Endişelerini Sergilemek - 2021

#smrgKİTABEVİİstanbul Açık Şehir Kentsel Modernliğin Endişelerini Sergilemek - 2021

İndirimli Fiyat : 40,88
Taksitli fiyat : 9 x 5,00
Temin süresi en geç 5 iş günüdür
1199203087
589270
İstanbul Açık Şehir Kentsel Modernliğin Endişelerini Sergilemek -        2021
İstanbul Açık Şehir Kentsel Modernliğin Endişelerini Sergilemek - 2021 #smrgKİTABEVİ
Metis Yayınları
40.88
Kent teorisi modernliği alışılagelmiş şekliyle şehre, belirli öznellik biçimlerinin tarihsel olarak ortaya çıkışına ve kültür, sanat ve mimarideki önemli gelişmelerin yükselişine bağlar. Bu da genellikle on dokuzuncu yüzyılda ve yirminci yüzyılın başlarında Avrupa ve Amerika'nın belli başlı metropollerindeki teknolojik, ekonomik ve toplumsal dönüşümlerin sonucu olarak değerlendirilir. Buna karşılık, modern dönemde Batılı olmayan şehirlere genellikle Batılılaşma ve gelişme merceğinden bakılır. Bu “diğer” şehirlerdeki kentsel modernliği nasıl anlamalıyız?

İstanbul Açık Şehir, İstanbulluların şehirlerini tartışırken, hayal ederken, inşa ederken ve tüketirken kendilerini nasıl tanımladıklarını inceleyerek kültürel yaratıcılığı vurgulamayı amaçlıyor. Yazılı basına ve fotoğraflara, filmlere, mimari miras sergilerine ve tema parkları na odaklanan kitap ortak temsil pratikleri aracılığıyla bu popüler tasvirler arasındaki bağlantıları araştırıyor. Türeli kentsel modernliğe farklı bir bakış açısı öneren kitabı hakkında şunu söylüyor:

“Şehrin geçmişinin çağrıştırılması yoluyla geleceğinin tanımlanması ve tartışılması hakkındadır bu kitap: Geçmişe ait hayal ve imgeler de, geleceğe dair tahayyüller de, esasen bugüne ait yorumlardır, bugünün endişelerine istinaden üretilirler ve bugünü anlamak için kullanılabilirler. Bu varsayımdan hareketle, bu çalışma ‘İstanbul'un hangi geçmiş(ler)i nasıl dolaşıma giriyor ve yorumlanıyor?' sorusunu kentin görsel temsilleri üzerinden incelemeyi amaçlıyor.”

Istanbul Açık Şehir, kent araştırmacılarının ve tarihçilerinin, kültür araştırmacılarının, sanat tarihçileri ve antropologların yanı sıra planlamacıların, mimarların ve sanatçıların ilgisini çekecek özelliklere sahip.

İÇİNDEKİLER
Teşekkür

1 Giriş: Şehrin Geleceğini Farklı Geçmişlerinin Kolajında Aramak
2 Fotoğraflarla “Eski İstanbul”u Hayal Etmek
3 Sinemasal Şehir
4 Şehri Sergilemek
5 Şehri Modellemek
6 Fetih Panoraması
7 Sonuç: Açık Şehre Sığınmak

Kaynakça
Dizin

Kapat