Sepetim (0) Toplam: 0,00
Yeni
Perapolis : Osmanlı Polis Tarihini Yeniden İnşa Denemesi - 2022

#smrgKİTABEVİPerapolis : Osmanlı Polis Tarihini Yeniden İnşa Denemesi - 2022

İndirimli Fiyat : 127,50
Taksitli fiyat : 9 x 15,58
Temin süresi en geç 5 iş günüdür
1199204816
591125
Perapolis : Osmanlı Polis Tarihini Yeniden İnşa Denemesi -        2022
Perapolis : Osmanlı Polis Tarihini Yeniden İnşa Denemesi - 2022 #smrgKİTABEVİ
Türk İdari Araştırmaları Vakfı
127.50
Ortak bir çalışmanın ürünü olan bu kitap, Fransa'da ve Osmanlı İmparatorluğu'nda polis, jandarma ve asayiş üzerine yapılan tarihsel araştırmalar arasında bir diyalog kurmayı hedefliyor. Derlemede yer alan makaleler bu alanda belli bir birikim oluşturmuş Fransa tarihçiliğinden örnekleri Türk okuruna tanıtmanın yanı sıra son yıllarda jandarma ve polisin tarihsel ve toplumsal konumlarını tartışmaya açmış Osmanlı tarihçiliğinin son ürünlerini de bir araya getiriyor.

Makalelerin bir kısmı tarihyazıcılığı üzerine yoğunlaşarak kuramsal bir perspektif oluşturmaya çalışıyor. Kitapta aynı zamanda somut örneklerden yola çıkarak Fransa ve Osmanlı İmparatorluğu'nda jandarma ve polis teşkilatının evrimini ve kurumsal pratiklerini inceleyen makaleler de yer alıyor. Böylece, Fransa ve Osmanlı İmparatorluğu'nun sosyal tarihçiliğinin özgün bir alanının Türkiye'deki okura sunulması amaçlanıyor.

Osmanlı polis tarihine ilişkin yapılan çalışmaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Teşkilatın merkezdeki yapılanma ve faaliyetlerine ilişkin söylenecek yeni sözler kalmadığını düşünen genç araştırmacılar genellikle yürüttükleri tez çalışmaları kapsamında son dönem Osmanlı polisinin taşradaki oluşum ve gelişimine odaklanma yahut polisle alâkalı daha özel konulara yönelme eğilimindedirler. Her bir çalışmanın takdire şayan bir emeğin mahsulü olduğu muhakkaktır. Ancak bahsedilen çalışmalara tarihî temel teşkil etmek amacıyla istifade edilen eserlerin kuvvetli bir tadilata, hatta bazılarının tamamıyla yıkılmaya muhtaç oldukları gözlemlenmiştir.

Dikkat çekilen ve içerisinde yüksek dozda iddia barındıran gözlemin arka planında bazı ilgi çekici profiller üzerinden Osmanlı polisinin sosyal ve meslekî yaşantısına ilişkin bir çalışma gerçekleştirmek yönünde beliren bir istek bulunmaktadır. O istek istikametinde koyulduğumuz yolun sonu Osmanlı polisinin başlangıcına çıkmıştır.

Kapat