Sepetim (0) Toplam: 0,00
Diocaesarea Doğu Nekropolis : Mezarlar ve Buluntular - Diocaesarea Ara

#smrgKİTABEVİDiocaesarea Doğu Nekropolis : Mezarlar ve Buluntular - Diocaesarea Araştırmaları 1 - 2022

İndirimli Fiyat : 253,65
Taksitli fiyat : 9 x 31,00
Temin süresi en geç 5 iş günüdür
1199206141
592537
Diocaesarea Doğu Nekropolis : Mezarlar ve Buluntular - Diocaesarea Araştırmaları 1 -        2022
Diocaesarea Doğu Nekropolis : Mezarlar ve Buluntular - Diocaesarea Araştırmaları 1 - 2022 #smrgKİTABEVİ
253.65
Diocaesarea antik kenti Dağlık Kilikia bölgesinde, bugün Mersin ili Silifke ilçesinin yaklaşık 25 km. kuzeyindeki Uzuncaburç mahallesi içerisindedir. Antik kent, iyi korunmus¸ arkeolojik kalıntılarıyla öne çıkar ve Hellenistik, Roma ve Geç Antik Dönem eserlerini barındırır. Burası, Hellenistik Dönem'de bir Rahip Krallık Hanedanlığı tarafından yönetilen, Olba olarak adlandırılan bölgenin idari ve dini merkezi rolünü üstlenir. Hellenistik Dönem'de Zeus Olbios Kutsal Alanı tapınak devletinin merkezidir.

Bu çalışmada, antik kentteki Doğu Nekropolis ele alınmıştır. Doğu Nekropolis'de sürdürülen kapsamlı temizlik ve belgeleme çalışmalarında bu mezarlardan çok sayıda buluntu tespit edilmiş olması önemlidir ve bu sebeple bu çalışmada Nekropolis'de bulunan mezar tipolojisini incelenmesi ve bölge örnekleriyle tipolojik bir karşılaştırma yapmanın ötesinde materyal çalışmalara da yer verilecektir. Böylece bugüne kadar çoğu teori düzeyinde kalan çeşitli görüşler, mezar buluntuları kapsamında değerlendirilecek, mezar tipleri için genel bir tarihleme kriteri ortaya konmaya çalışılacak ve antik kentin mezar mimarlıgˆının bölge yerleşimleri üzerine etkileri incelenecektir.

Buluntuların imkan verdiği ölçüde gömme gelenekleri ve gömü başlamındaki kült eylemleri ele alınacaktır. Çalışmada mezarlar ve buluntular ayrı bölümlerde ele alınmıştır. Nekropolis'de tespit edilen sikke, seramik, metal, cam ve küçük buluntulara makaleler şeklinde kitapta yer verilmiştir. Ayrıca, bu buluntulara ait kapsamlı kataloglar da kitap içinde yer almaktadır.

Kapat