Sepetim (0) Toplam: 0,00
Kısa Roma Tarihi - 2022

#smrgKİTABEVİKısa Roma Tarihi - 2022

İndirimli Fiyat : 45,50
Taksitli fiyat : 9 x 5,56
Temin süresi en geç 5 iş günüdür
1199205175
591534
Kısa Roma Tarihi  -        2022
Kısa Roma Tarihi - 2022 #smrgKİTABEVİ
45.50
Florus'un bu eseri Romulus'tan İmparator Augustus'a kadar olan Roma Tarihi'nin bir özeti (epitomae) olup, Titus Livius'un Ab Urbe Condita adlı kitabı temelinde Roma İmparatorluğu'nun kabaca ilk yedi yüz yılındaki tüm savaşların ve iç çatışmaların kısa anlatımlarını içermektedir. Edebi yönü ağır basan bu eser özellikle Ortaçağ ve Yeniçağ'da önemli bir başvuru kaynağı olmuştur. MS 2. yüzyılda yazılmıştır.

Eser iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci kitap diye de tabir edilen ilk ana bölüm efsanevi kuruluş yılı MÖ 753'ten, Romulus ve Yedi Krallar Devri ile başlar ve Parthlarla yapılan ilk savaşlara kadar uzanır; can alıcı bir genel tekrarla sona erer. İkinci kitap yani ikinci ana bölüm ise Gracchus Kardeşler ve plebs ayaklanmalarından itibaren başlar ve Octavianus'a “Augustus” unvanı verilen ve böylece Principatus dönemine girilen MÖ 27 tarihine kadar sürer. Eserin kapsadığı tarihî olaylar içinde bilhassa Kartaca savaşları, Anadolu'ya yapılan askerî seferler, İç savaşlar ve Triumvirlik yönetiminde yaşanan ciddi şahsi kavgalar yazarın tuttuğu ışık ve heyecanlı üslubuyla ilgi çekicidir.

Son derece yerinde ve zihin açıcı bilgiler içeren saptamalarıyla bu eser, sadece bir kısa Roma tarihi değil, aynı zamanda askerlik, siyaset, coğrafya ve etnografyayla ilgili özlü, ana fikir niteliğinde değerlendirmeleriyle klasik bir eser özelliğini taşımaktadır.

Kapat