Sepetim (0) Toplam: 0,00
Klasik Çağ Öncesi Anadolu'da İnsan Görüntüleri

#smrgKİTABEVİKlasik Çağ Öncesi Anadolu'da İnsan Görüntüleri -

İndirimli Fiyat : 2.125,00
Taksitli fiyat : 9 x 259,72
Temin süresi en geç 5 iş günüdür
KARGO BEDAVA
1199150488
536648
Klasik Çağ Öncesi Anadolu'da İnsan Görüntüleri -
Klasik Çağ Öncesi Anadolu'da İnsan Görüntüleri - #smrgKİTABEVİ
2125.00
İstanbul, 18 Ocak 2013 - Aygaz, “Aygaz Kitaplığı” adlı serinin 12. kitabını bir sergi ile tarih ve sanat meraklılarıyla buluşturuyor. “Klasik Çağ Öncesi: Anadolu'da İnsan Görüntüleri” adlı sergi, Aygaz Genel Müdürlük binasında, 15 Şubat 2013 tarihine kadar 09:00-17:00 saatleri arasında görülebilir. Aygaz'ın desteğiyle Prof. Dr. Önder Bilgi tarafından hazırlanan kitabın içeriğinden derlenen sergi Anadolu'nun tarihine farklı bir açıdan ışık tutuluyor.

Prof. Dr. Önder Bilgi tarafından kaleme alınan “Klasik Çağ Öncesi Anadolu'da İnsan Görüntüleri” adlı kitap ve serginin koordinatörlüğünü Bahattin Öztuncay, yayın organizasyonunu Nezih Başgelen üstlenirken, tasarımını ve kitapla aynı adı taşıyan serginin küratörlüğünü Yeşim Demir yaptı. Sergide yer alan görseller Hadiye Cangökçe tarafından fotoğraflandı.

Klasik Çağ Öncesi Anadolu'da İnsan Görüntüleri kitabında Anadolu topraklarının heykeltıraşlık ve resim sanatı zenginliğini sergileyen farklı uygarlıklara ait insan görüntüleri bir araya getirildi. Anadolu'nun tarih ve kültürüne ışık tutan belgelerin tanıtılmasına yıllardır destek veren Aygaz bünyesinde yayınlanan ve Klasik Çağ öncesi insan görüntülerinin çeşitliliğini gözler önüne seren kitap, Prof. Dr. Önder Bilgi'nin uzun soluklu ve titiz çalışması sonucu ortaya çıktı. Kitap, toplumu bilgilendirmenin yanı sıra, akademik çevreler ve öğrenciler için de referans niteliği taşıyor.

“Klasik Çağ Öncesi Anadolu'da İnsan Görüntüleri”nde, başlangıcından Ege Dünyası Klasik Çağ İon/Helen uygarlığının ortaya çıkışına kadar olan zaman dilimi içinde insan betimlemelerinin örnekleri bir araya getirildi. Klasik Çağ öncesi Anadolu zaman çizelgesini, yani kronolojisini oluşturan Paleolitik, Mezolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç ve Demir Çağlarına ait insan betimlemeleri belirlendi ve katalog bilgileri toplandı. Bu yolla, betimlemelerin çağlar boyunca Anadolu coğrafyasının hangi bölgelerinde hangi amaca yönelik olarak meydana getirildikleri ve nasıl bir gelişim gösterdiklerinin genel bir değerlendirilmesinin yapılması amaçlandı.

AYGAZ KİTAPLIĞI Tarih ve kültürüyle bulunduğu coğrafyanın zenginliklerini yeniden hatırlatmak ve gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan Aygaz, 1996 yılından bu yana sürdürdüğü "Aygaz Kitaplığı" projesiyle birçok değerli eseri kültür-sanat hayatımıza kazandırdı. 1996 yılında "Türkiye, Baştan Başa Bir Ülke" kitabıyla başlattığı projeyi 1997'de "Kapadokya: Kayalardaki Şiirsellik", 1998'da "Tanrılar Dağı Nemrut", 2000'de "Otağ-ı Hümayun-Osmanlı Çadırları", 2002'de "Hasbahçe - Osmanlı'da Bahçe ve Çiçek", 2003'de "Dersaadet'in Fotoğrafçıları", 2005'te "Hatıra-ı Uhuvvet-Portre Fotoğrafların Cazibesi", 2006'da "Osmanlı Sarayı'nın Çocukları: Şehzadeler ve Hanım Sultanların Yaşamları, Giysileri" ve "Troia Hazineleri", 2008'de "II. Meşrutiyet'in İlk Yılı" ve 2010'da "Hanedan ve Kamera" kitapları ile sürdürdü. "Anadolu'da İnsan Görüntüleri" Aygaz kitaplığının 12'nci kitabı…

Aygaz ayrıca Osmanlı diplomatik arşivlerinin bilgi ve belgelerini araştırmacılar için daha ulaşılır kılmak amacıyla Osmanlı arşivlerinden derlenen bilgi ve belgeleri kitap haline getirerek de yayınlıyor.

Aygaz Genel Müdürlük binası daha önce; Atatürk fotoğrafları, Kayıp Şehir Sagalassos, Hanedan ve Kamera, 50 yılın yükselen enerjisi: Aygaz ile Üç Objektiften Afrodisyas adlı fotoğraf sergilerine de ev sahipliği yaptı.

YAZAR 1939 Ankara doğumlu olan Önder Bilgi Yüksek Öğrenimini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim dalında 1963 yılında tamamladıktan sonra Lisansüstü eğitimi için devlet bursu kazanarak gittiği İngiltere'de doktora derecesini Londra Üniversitesi Arkeoloji Enstitüsü'nde "Development and Distribution of Anthropomorphic Figures in Anatolia from the Neolithic to the End of the Early Bronze Age" başlıklı tezi ile 1972 yılında elde etmiştir. Aynı yıl Kültür Bakanlığı Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğünde meslek hayatına başlamış ve 1973 yılında da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eski Önasya Dilleri ve Kültürleri Kürsüsü'ne doktor asistan olarak atanmıştır.

1977 yılında "Matara Biçimli Kaplar" başlıklı tezi ile doçentlik ve 1988 yılında profesörlük ünvanını kazanmış ve 2006 yılında da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı iken yaş haddinden emekli olmuştur. Öğretim üyesi olarak Arkeolojide Metodoloji, Mezopotamya Sanatı, Eski Asur Ticaret Kolonileri Çağı, Hitit Sanatı, Urartu Sanatı ile Geç Hitit Sanatı üzerine dersler vermiştir.

Lisans ve Lisansüstü eğitimi sırasında stajyer öğrenci olarak Kültepe, Acemhöyük, Altıntepe kazılarında çalışmıştır. Meslek hayatına atıldıktan sonra ise 1974 yılında Maşat Höyük ve 1974-1980 yılları arasında da İkiztepe Kazılarına heyet üyesi olarak katılmış, 1978 ile 1985 yılları arasında Karakaya Baraj Gölü alanındaki Köşkerbaba Höyük kurtarma kazılarının başkanlığını yapmıştır. 1981 yılından beri de İkiztepe kazılarının başkanlığını yürütmektedir.

İkiztepe kazılarının ilk sonuçlarının yayınında eş-yazarlık yapmış ve İkiztepe'de elde edilen madeni eserler, insan figürleri, ölü gömme gelenekleri ile ilgili olarak da Manchester, Paris, Roma, Sozopol, Tokyo, Berlin'de düzenlenmiş sempozyumlarda bildiriler sunmuştur. Kazılar sonucunda elde edilen bazı verilere dayanarak da İkiztepe halkının Proto-Hint Avrupalı olduklarını ve Hititlilerin de MÖ 2000 yıllarında Anadolu'ya göç etmedikleri ve başlangıcından beri ve Hattilerden önce Anadolu'nun yerli halkı olduklarını ileri sürmüştür. Bu önerilerini de içeren "Orta Karadeniz Bölgesi Madencileri" başlıklı kitabında İkiztepe'deki kazı ve araştırmaların sonuçlarını değerlendirmiştir. Uzman olduğu Orta Karadeniz Bölgesi madenciliği üzerindeki çalışmaları sırasında Sivas, Samsun, Tokat, Amasya ve Sinop Müzelerindeki örnekleri incelemiş ve bir makale olarak bilim dünyasına sunmuştur.

1981-1982 yıllarında Kültür Bakanlığı Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nde 2 yıla yakın süre ile Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. Kendisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurullarının ilk önce Nevşehir ve daha sonra da Samsun Bölgesi Başkanlıklarını yapmış ve 2005-2006 yıllarında da İstanbul II Numaralı Bölge Kurulunun üyeliğinde bulunmuştur. 1998-2005 yılları arasında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu üyesi olarak da görev yapmıştır. Ayrıca, Türkiye Amerikan Araştırma Enstitüsü ile Eski Çağ Bilimleri Enstitüsünün asli üyesi, Türk Tarih Kurumu ile Alman Arkeoloji Enstitülerinin muhabir üyesidir. Dr. Bilgi evli ve bir çocuk babasıdır.

Kapat