Sepetim (0) Toplam: 0,00
Yeni
Freelance Emek Ofissiz Çalışmanın Sınıfsallığı - 2022

#smrgKİTABEVİFreelance Emek Ofissiz Çalışmanın Sınıfsallığı - 2022

İndirimli Fiyat : 36,38
Taksitli fiyat : 9 x 4,45
Temin süresi en geç 5 iş günüdür
1199203117
589322
Freelance Emek Ofissiz Çalışmanın Sınıfsallığı -        2022
Freelance Emek Ofissiz Çalışmanın Sınıfsallığı - 2022 #smrgKİTABEVİ
İletişim Yayınları
36.38
Freelance Emek, “ofissizleşen” emeği anlatıyor. İnsanları evinden veya istediği yerden, istediği zaman, istediği kişilerle, istediği gibi çalışarak geçimini kazanabileceği fantezisiyle ayartarak, onlara güya özgürlük vaat eden bir emek rejimi bu. Bu sözüm ona özgürlük, 7 gün 24 saat işe koşulabilmek anlamına geliyor; üstelik “evde” olduğu için hem işveren hem hane halkının gözünde kolaylıkla görünmez hale gelen bir çalışma söz konusu. Freelance'in tasfiye ettiği iş güvencesinin yerine konan “network” (ilişki ağı) bağlantılarının da, faydacı-çıkarcı yapısıyla nasıl yalnızlaştırıcı bir evren kurduğunu görüyoruz.

Kitap, gitgide yaygınlaşan freelance çalışma koşullarının, güvencesizliği katmerlendirirken, neoliberal özgürlük vaadinin hilafına çalışanları suçluluk ve utanç duygularına sürüklediğini gösteriyor. Fakat bir teslimiyet hikâyesi değil bu; Özlem İlyas, freelance emekçilerin direniş ve örgütlenme tecrübeleri içinden, alternatif bir özgürlük tahayyülünü arıyor.

“Neoliberal freelance çalışma koşullarında özgürlük, hem bir önkoşul hem de 2008 krizi sonrası dönemde feragat edilmesi beklenen güvenceler karşılığında vaat edilen bir arzu nesnesidir. (…) Kısacası, ‘iyi hayat'ın ne olduğunun yeniden tanımlandığını söyleyebiliriz.”

Kapat