Sepetim (0) Toplam: 0,00
Kazak ve Nogay Türkçesi Yazı Dillerinde Tasvir Fiilleri - 2022

#smrgKİTABEVİKazak ve Nogay Türkçesi Yazı Dillerinde Tasvir Fiilleri - 2022

İndirimli Fiyat : 127,50
Taksitli fiyat : 9 x 15,58
Temin süresi en geç 5 iş günüdür
1199208925
595388
Kazak ve Nogay Türkçesi Yazı Dillerinde Tasvir Fiilleri -        2022
Kazak ve Nogay Türkçesi Yazı Dillerinde Tasvir Fiilleri - 2022 #smrgKİTABEVİ
127.50
Bu çalışmada, Kıpçak lehçelerinde tasvir fiillerinin incelenmesi amaçlanmış; bunun için de bu grubu en iyi temsil eden lehçelerden birbirine yakın iki Kıpçak lehçesi olan Kazak ve Nogay Türkçesi yazı dilleri seçilmiştir.

Her iki lehçe üzerinde eş zamanlı bir çalışma yapılmıştır. Her tasvir fiili incelenirken fiilin genel olarak tanıtılması bakımından önce o fiilin Eski Türkçedeki, daha sonra da Harezm ve Eski Kıpçak Türkçesindeki yapısı ve kullanılışı üzerinde kısaca durulmuş ve örnekler verilmiştir. Daha sonra her fiilin diğer Türk lehçelerindeki fonetik varyantları gösterilmiştir.

Çalışma hazırlanırken hem Kazak ve Nogay Türkçesi hem de Türkiye Türkçesi gramerlerindeki tasvir fiilleri ve bu konuyla ilgili yapılan araştırmalar incelenmiştir.

Kazak ve Nogay Türkçesi yazı dillerinde tasvir fiillerinin işlevleri, taranan metinlerden tespit edilmiştir. Bunlar daha sonra mevcut gramerlerde yer alan tasvir fiilleriyle ilgili çalışmalarla da karşılaştırılmıştır. Tasvir fiillerinin işlevleri tespit edilirken, diğer Türk lehçelerinde birleşik fiiller ve özellikle de tasvir fiilleri ile ilgili çalışmalar da kullanılmıştır.

Kapat