Sepetim (0) Toplam: 0,00
Panaztepe I : Die Friedhöfe von Panaztepe (Text- Tafeln - Falttafeln)

#smrgKİTABEVİPanaztepe I : Die Friedhöfe von Panaztepe (Text- Tafeln - Falttafeln) -

İndirimli Fiyat : 126,40
Taksitli fiyat : 9 x 15,45
Temin süresi en geç 7 iş günüdür
1199198617
584612
Panaztepe I : Die Friedhöfe von Panaztepe (Text- Tafeln - Falttafeln)  -
Panaztepe I : Die Friedhöfe von Panaztepe (Text- Tafeln - Falttafeln) - #smrgKİTABEVİ
126.40
Text 580 s, + Tafeln 381 s, s/b ve renkli resimler, Falttafeln 8 katlanmış harita ve plan, sert kapak ciltli, kutulu, Almanca. Türkçe özet.

Son 30 yılda Panaztepe kazılarında ana hatları ile Akropolis olmak üzere Kuzey, Batı ve Doğu yamaçlarında dört alanda çalışılmıştır. Bu şekilde mezarlık ve yerleşme alanlarının tarihçesi belli bir düzeye kadar belirlenebilmiştir. Dogu Yamaç kaziları sırasında alüvyonlu katmanların altında saptanan Geç Tunç Çağı yerleşmesi Batı Anadolu için önemli sonuçlar vermiştir. Kuzey ve Batı yamaçlarında ortaya çıkartılan Geç Tunç Çağı mezarları ile de materyal kültür varlıkları karşılaştırmalı olarak incelenebilmiştir.

Bu çalışma iki dilli (Türkçe ve Almanca) olarak planlanmış olmasına rağmen, malzemenin yoğunluğu nedeniyle sadece Almanca yazılmış ve buna geniş bir Türkçe özet eklenmiştir. Bu ciltte kazının tarihçesi, kazı metotları ve ilk önemli kazı sonuçları ortaya konulduğu için bu kitap Panaztepe I olarak yayınlanmıştır. Bilindiği üzere 1999 yılında Prof. Dr. Sevinç Günel tarafından yayınlanan kitap Panaztepe II olarak adlandırılmıştı. Umarız yakın zamanda 1994-2008 yılları arasında açığa çıkartılan mezarlarla, bağımsız yerleşim raporlar, mimarı kalıntıları ve küçük buluntuları ile birlikte, yeni ciltler olarak başka yayınlar da ortaya konulabilir.

1985 yılından itibaren Prof. Dr. Armağan ERKANAL başkanlığında Hacettepe Üniversitesi öğretim elemanları ve öğrencilerinden oluşan bir ekip tarafından kazısı yürütülen Panaztepe, İzmir ili Menemen ilçe merkezinin 13 km batısında, Yeditepeler olarak da anılan kesimin kuzey ucunda bir doğal tepe ve yamaçları üzerinde yer almaktadır. Gediz Nehri'nin taşıdığı alüvyonlar, Panaztepe ve çevresinin zaman içinde dolmasına yol açmıştır. Bugün kıyıdan 10 km içeride yer alan tepenin tarih öncesi dönemlerde İzmir Körfezi'nin kuzey kesiminde stratejik bir konuma sahip olan bir ada yerleşimi olduğu düşünülmektedir. Yerleşim bazı kesintilerle birlikte Erken Tunç Çağı'ndan Osmanlı Dönemi'ne kadar iskân görmüştür.

Kapat